Türkiye’den 8 merkez daha NATO’nun inovasyon hızlandırıcı ağına katıldı

Sanayi ve Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından, NATO’nun Kuzey Atlantik için Savunma İnovasyonu Hızlandırıcısı (DIANA) Programı’na ilişkin paylaşımda bulundu.

Ulusal eş güdümü Bakanlığımızca yürütülen NATO hızlandırma programı DIANA’nın Test Merkezleri Ağı’na Türkiye’den 8 yeni merkez daha katıldı. Böylece ülkemizin ağda yer alan test merkezi sayısı 10’a ulaştı.

Şirketlere 300 bin euroya kadar hibe

Kacır, DIANA Programı’nın 9 ileri teknoloji alanında sivil ve askeri amaçlı teknolojiler geliştiren şirketlere 300 bin euroya kadar hibe sağladığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

Ayrıca danışmanlık, geniş bir yatırımcı ağına ulaşım, hızlandırma ve test merkezlerine ücretsiz erişim, ürün test imkanları, NATO ve müttefik ülkelerin pazarlarına erişim imkanı sunuyor. Programın 2023’te açılan pilot çağrılarında desteklenmeye hak kazanan 44 firma içinde 2 Türk firmamız da yer aldı. DIANA Programı’na seçilen şirketler, teknolojilerini geliştirebilecekleri, test edebilecekleri ve doğrulayabilecekleri altyapılara sahip 10’u ülkemizde yer alan 182 test merkezine ücretsiz erişim imkanı elde ediyor.

“Programa seçilen şirketler ülkemizdeki test merkezlerini kullanabilecek”

Türk şirketlerinin bu ağda yer almasının önemine işaret eden Kacır, şu ifadeleri kullandı:

Bu ağda Türkiye’den daha çok merkezin yer alması sayesinde programın uygulamasında ülkemizin etkinliği artacak, desteklerden daha çok şirketimiz faydalanırken, programa seçilen şirketler ülkemizdeki test merkezlerini kullanabilecekler.

DIANA Programı neyi amaçlıyor?

DIANA Programı, NATO’nun teknolojik üstünlüğünün korunmasını ve çığır açan teknolojilerden etkin şekilde yararlanmasını amaçlıyor. Program; “büyük veri”, “yapay zeka”, “otonomi”, “kuantum”, “biyoteknolojiler ve insan gelişimi”, “hipersonik”, “enerji ve itki”, “yeni malzemeler ve gelişmiş üretim” ve “uzay” olmak üzere 9 teknoloji alanında sivil ve askeri amaçlı teknolojiler geliştiren şirketlere 300 bin euroya kadar hibe destek sağlıyor.

Türkiye’deki test merkezleri

DIANA Programı’na dahil olan Türkiye’deki test merkezleri şöyle:

TÜBİTAK (BİLGEM, SAGE, MAM), Biyolojik Kimyasal Test Merkezi, KBRN Savunma Teknolojileri Araştırma Grubu, ODTÜ Mikro Elektromekanik Sistemler Merkezi, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi ve BİAS Mühendislik.

Bakan Mehmet Fatih Kacır, bugün ayrıca İzmir Kalkınma Ajansı Projeleri’nin açılışında konuşarak dene-yap atölyelerine katılım için çağrıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x